The Body Shop Albania

VEGANËT E PËRDITSHËM

SEPSE NDRYSHIMI I BOTËS ËSHTË NJË SPORT EKIPI

Ne mund të kemi bërë premtimin tonë vegan, por jemi të vetëdijshëm se nuk jemi njerëzit e parë që e kemi këtë ide. Në fakt, ka qindra mijëra veganë në të gjithë botën që kanë ndërtuar një dashuri radikale për krijesat e gjalla në rutinën e tyre të përditshme. Secili prej tyre po bën gjënë e tij, duke gjetur mënyrën e tij unike për të shprehur veganizmin e tyre. Ata mund të kërcejnë me melodi të ndryshme, por të gjithë kanë një gjë të përbashkët: ata shfaqen për vlerat e tyre çdo ditë.

Pra, ne kuptuam nëse mjaft veganë të zakonshëm që punojnë së bashku mund të bëjnë ndryshime të jashtëzakonshme, pse të mos marrim një moment për të festuar disa prej tyre? Këtu janë tre gra, të cilat përmes pasionit dhe integritetit të tyre, po ndryshojnë botën në mënyrë të ulët.

UDHETARJA

JOANNA ESHTE NGA GJERMANIA. AJO SHKRUAN PËR VEGANIZMIN DHE QËNDRUESHMËRIMË NË BLOGUN E SAJ PLANET BANANNA

@planetbananna_

Kur fillova si vegan disa vite më parë, mbaj mend që isha mjaft i zemëruar. Një herë pata një debat me një burrë që përfundoi me mua duke bërtitur për falafel në një klub të mbushur me njerëz!

Vetëm kur shkova duke udhëtuar nëpër botë, ajo vuri në perspektivë disa nga idetë e mia. Me të vërtetë më hapi sytë ndaj veganizmit në kontekstin e qëndrueshmërisë. Mësova shumë për mjedisin nga njerëzit që i kanë kushtuar jetën e tyre mbrojtjes së tij. Unë pashë vetë marrëdhëniet që njerëzit kanë me ushqimin, kontekstin kulturor dhe socio-ekonomik. Për shembull, takova një burrë në Amerikën e Jugut, i cili më tha se ishte një vegan i përjetshëm, sepse nuk mund të përballonte mishin.

'Nuk më pëlqen të përqendrohem në atë që është e gabuar; Më pëlqen të fokusohem në atë që është e mundur.'

Joana

Padyshim që ekziston rreziku që veganizmi mund të lidhet me gratë e pasura të bardha që bëjnë joga dhe hanë quinoa. Larg Perëndimit, ka kaq shumë kultura që kanë një marrëdhënie më të shëndetshme me planetin.

Mënyra se si unë dua të ndaj idetë e mia tani është përmes shkrimit të blogut tim dhe edukimit të të tjerëve. Më pëlqen të veproj me mirësi, optimizëm dhe dhembshuri. Nuk më pëlqen të përqendrohem në atë që nuk shkon; Më pëlqen të fokusohem në atë që është e mundur. Mendoj se ndarja e ushqimit me njerëzit është gjithmonë një mënyrë e shkëlqyer për të filluar bisedën. Unë gjithashtu kam një recetë mac dhe djathi që jam i bindur se mund ta kthejë këdo vegan brenda natës!

SIRENA

BIANCA MOLINA ËSHTË NJË ZHYTËSE E LIRË NGA FLORIDA, SHTETET E BASHKUARA

@biancavegana

Unë jam një vajzë natyrale. Unë u rrita rreth ujit dhe do të shkonim në Porto Riko, prej nga është familja ime, të qenit pranë natyrës më duket si shtëpia.

Gjithmonë kisha thënë se isha një adhurues i kafshëve, por mbaj mend momentin kur perspektiva ime për kafshët ndryshoi plotësisht. Isha ulur në një plazh duke ngrënë një sanduiç me djathë të pjekur në skarë dhe kishte disa lopë të bukura që ecnin në plazh me foshnjat e tyre. I pashë duke pirë qumështin e nënës së tyre dhe pata këtë kuptueshmëri – ‘ky nuk është qumështi im për të marrë, është për ta.’ Veganizmi për mua ka të bëjë vetëm me respektimin e natyrës.

“Kuptova se ky nuk është qumështi im për të marrë – është për ta”

Bianca

Si një zhytës i lirë, vendi im i preferuar për të qenë nën ujë, është kaq i qetë. Unë shoh shumë gjëra të pabesueshme në oqean, kohët e fundit një aligator erdhi për të përshëndetur në Meksikë. Njerëzit më pyesin nëse kam frikë në oqean, por nuk e bëj kurrë. Ndihem sikur ‘Hej! Unë jam këtu, por kjo është bota juaj.’

Më thyhet zemra kur shoh njerëz që peshkojnë me shtizë. Shfrytëzoj çdo mundësi për të ndarë dashurinë time për jetën e detit dhe do të bëj gjithçka që mund të bëj për ta respektuar atë. Madje po shkruaj një libër gatimi vegan me ushqim deti.

ARTISTJA

TANYA ËSHTË NJË ARTISTE GRIMI NGA OXFORDSHIRE, MB

@tanyawestley_hmua

Unë kam qenë një vegan për rreth shtatë ose tetë vjet tani. Unë kam qenë gjithmonë i vetëdijshëm për bukurinë pa egërsi, por mësova se pa egërsi nuk do të thotë vegan. Kështu që vendosa të bëj diçka për të.

Jo të gjithë ata me të cilët bëj grim janë vegan, por shumë njerëz janë kuriozë për atë që bëj. Ata më bëjnë pyetje në lidhje me mizorinë e kafshëve dhe të bësh grim është një mënyrë e butë për të arritur tek njerëzit.

Një nga gjërat më prekëse që kam bërë ndonjëherë ishte një martesë e një gruaje vegane të përjetshme, e cila po martohej për shkak të sëmundjes së pashërueshme. Ishte vërtet e rëndësishme të ruante qëndrimin e saj etik dhe gjithashtu të ndihej si mbretëreshë në ditën e saj të dasmës. Kur ajo ndërroi jetë, vajza e saj më shkroi për të më treguar se sa shumë do të thoshte për nënën e saj të ishte në gjendje t’i qëndronte besnike etikës së saj në ditën e saj të veçantë. Është një nder të jesh në gjendje t’u ofrosh njerëzve atë mundësi.

Njerëzit i shohin flokët, grimin dhe bukurinë si diçka joserioze për të investuar, por nuk mendoj se duhet të bëni kompromis për atë që besoni për t’u dukur mahnitëse. Është shumë shpërblyese që e bëj si punë.

Mënyra të tjera për të blerë...

INZAELE012_CT5_DESK_Shop.jpg

Bukuri Vegane dhe Vegjetariane

Nëse i keni thënë ndonjëherë një përshëndetje një qeni, keni parë një dokumentar për natyrën ose një foto të një dhie të vogël, do ta dini se kafshët janë shumë të veçanta

INZAELE012_CT5_DESK_Everyday[1]

Veganët e Përditshëm

Ne mund të kemi bërë premtimin tonë vegan, por jemi të vetëdijshëm se nuk jemi njerëzit e parë që e
kemi këtë ide.

20Q2_ALW_HR_BODY_DESKTOP

Klubi i Besnikërisë

It’s free to join, and we love treating our members. It’s the easiest way to earn rewards and you’ll become part of our all-important community. Get a gift on your birthday, member offers, new product sneak peeks and invites to exclusive parties.

Shopping Cart

Email me when in stock

We’d be happy to contact you as soon as this item is available. Simply enter your email address in the space below.